Věděli jste, že...

Slovo "alkohol" pochází z arabského „al-kahal", což znamená jemná ušlechtilá substance.

 

 • Česká republika zaujímá evropské prvenství v počtu případů rakoviny tlustého střeva u mužů (ženy jsou na devátém místě). Toto onemocnění je z velké míry ovlivněno právě konzumací piva a tvrdého alkoholu. Častým zvykem je taktéž nemírná kombinace tučného masa, uzenin či smažených jídel a pití piva – což riziko nádorových onemocnění ještě zvyšuje.
 • Obézní lidé vykazují po požití alkoholu vyšší hladinu alkoholu v krvi než lidé se stejnou hmotností, ale s vyšším podílem svalové tkáně. Důvodem je skutečnost, že tuková tkáň je vyřazena z rovnoměrného rozmisťování alkoholu v těle, a to je také důvodem, proč mají ženy s nadváhou ve srovnání s muži o jednu šestinu až jednu třetinu vyšší koncentraci alkoholu v krvi a zároveň dříve vykazují známky opilosti.
 • České republice je užívání alkoholu na pracovišti na 4. místě v žebříčku důvodů ukončení pracovního poměru. V předchozích letech tento důvod uváděn na 6. místě – příčinou pravděpodobně není vyšší nárůst osob užívajících alkohol na pracovišti, ale přísnější kontroly zaměstnavatelů.
 • Aktuální světové statistiky ukazují, že v současné době vykazuje nárazové pití alkoholu přibližně 118 milionů Evropanů, kteří užívají alkohol průměrně 1,5krát za měsíc – což je téměř jedna třetina všech dospělých obyvatel Evropy. 

 

Alkohol a řízení vozidel ...

 • Zhoršení schopnosti řídit se prokázalo již po dávkách kolem 10 g alkoholu (tedy asi půl litru desetistupňového piva).
 • Podle poznatků lékařské vědy není žádný, tedy ani nadprůměrně disponovaný řidič schopen bezpečně řídit, dosáhne-li hladina alkoholu v jeho krvi nejméně jedno promile.

 

Alkohol a ženy ....

 • V České republice bylo zjištěno, že 3/4 žen pije alkohol před početím a 1/3 z nich v této konzumaci pokračuje až do 3. měsíce těhotenství. 16 % žen dokonce užívá alkohol ještě během 3. – 6. měsíce. Konzumace alkoholu v každém stádiu těhotenství s sebou přitom přináší řadu zdravotních rizik pro matku i dítě.
 • Aktuální výzkumy navíc ukazují, že ženy, které užívají v těhotenství alkohol, se často samy narodily matkám, jež v době těhotenství také konzumovaly alkohol.
 • Na ženy působí alkohol silněji, protože se více váže na vodu, které mají ženy v porovnání s muži v těle méně. Tím u nich dochází dříve ke stavům opilosti a rychlejším negativním účinkům alkoholu na organismus.
 • Velké nebezpečí hrozí zejména v období těhotenství, kdy může dojít k rozštěpu neurální trubice plodu.
 • Aktuální výzkumy ukazují, že už hladina 0,6 promile alkoholu v krvi matky může narušit vývoj plodu.
 • Výzkumy ukazují, že alkohol v krvi plodu může dosahovat mnohem vyšší koncentrace, než je hladina alkoholu v krvi matky.

Vyhledávání

adi logo 1line CZ

 

 

 

 

 

Provozovatelem a majitelem internetových stránek je

Klinika adiktologie

1. lékařské fakulty

Univerzity Karlovy

v Praze

 

 

Internetová poradna

poradna

 

Vznik datové části těchto stránek

byl podpořen v rámci

projektu NETAD.OPVK hor zakladni logolinkMINI

 

 

logo-mzcr

who