Jak omezit pití?

Většina zájemců o léčbu přichází s tendencí své pití pouze omezit.

Často se klienti odvolávají na tzv. kontrolované pití, kdy jedinci nedodržují úplnou abstinenci a přijímají malé dávky alkoholu s pocitem, že „jej mají pod kontrolou".

Dle současných zdrojů se před samotným zahájením kontrolovaného pití doporučuje 30 dní abstinence (viz 30 denní test abstinence).

Na základě jeho zvládnutí lze nadále uvažovat o možnostech, zda je pro klienta tento způsob vhodný. Současně pokud se v průběhu objeví projevy abstinenčního syndromu, je třeba co nejdříve přehodnotit plán léčby a vyhledat lékařskou pomoc.

V případě, že se klientovi daří dodržovat individuálně stanovené zásady konzumace alkoholu, lze uvažovat o postupném snižování dávek.

Jako první doporučení můžeme uvést potřebu nahrazení alkoholu v životě jedince – a to na úrovni:

  • a) chutě – řada jedinců pije mj. proto, že jim alkohol prostě chutná – tudíž je důležité myslet na dostatečný příjem tekutin a zohlednit jejich chutě. Někteří jedinci preferují hořkou chuť – zde nahrazujeme např. tonikem, dále sladké chutě – vhodné jsou ovocné šťávy a čerstvé džusy, ovocné a bylinkové čaje, či minerální vody.
  • b) aktivity – pití alkoholu má v životě jedince význam také symbolický, v rámci celkového životního stylu. Je velmi těžké z něj něco vzít a ničím to nenahradit. Proto je užitečné si najít jinou aktivitu, která se místo sezení s přáteli v hospodě či návštěvě nočních podniků dá provozovat. Ideálně na stejné úrovni z pohledu zachování sociálního kontaktu, ale ev. s jinou skupinou lidí.

Mezi další možnosti, jak omezit pití alkoholu, je tzv. evidence benefitů. Jedná se o techniku, kdy si jedinec zaznamenává výhody, které mu abstinence přináší - klienti často referují o

  • „plné peněžence",
  • více času na své dřívější zájmy,
  • zlepšení zdravotního stavu či
  • fyzické kondice apod.

V neposlední řadě může pomoci zařazení relaxace do běžného života. V dnešní době je již k dispozici množství různorodých technik, jež jsou vhodné zejména u osob, které mají alkohol spojený se zátěžovými situacemi, vnímáním stresu či úzkosti.

Vyhledávání

adi logo 1line CZ

 

 

 

 

 

Provozovatelem a majitelem internetových stránek je

Klinika adiktologie

1. lékařské fakulty

Univerzity Karlovy

v Praze

 

 

Internetová poradna

poradna

 

Vznik datové části těchto stránek

byl podpořen v rámci

projektu NETAD.OPVK hor zakladni logolinkMINI

 

 

logo-mzcr

who