Co je ještě normální

 

alkohol kdy je piti problemSvětová zdravotnická organizace doporučuje obecné rozmezí 10–30 g alkoholu za den.

 

U žen by tato dávka měla být menší z důvodů fyziologických rozdílů vůči mužům. Jedná se zejména o nižší tělesnou hmotnost a sníženou aktivitu enzymů rozkládajících alkohol. Více v článku zde.

 

V přepočtu na gram to znamená 10–40 g pro muže a 10–20 g pro ženy, přičemž 20 g alkoholu odpovídá přibližně 0,5 l piva nebo 2 dcl vína. Doporučené maximální denní dávky v kategorii mírného pití alkoholu se v jednotlivých zemích liší.

 

Mírné užívání alkoholu (moderate drinking) je charakterizováno jako užívání alkoholu, které obecně nezpůsobuje problémy ani uživateli, ani společnosti. Obecně bývá za mírné užívání alkoholu považováno užití maximálně jednoho alkoholického nápoje denně pro většinu žen a seniorů a maximálně dvou alkoholických nápojů denně pro většinu mužů. V přepočtu na gram to znamená 10–40 g pro muže a 10–20 g pro ženy, přičemž 20 g alkoholu odpovídá přibližně 0,5 l piva nebo 2 dcl vína. Doporučené maximální denní dávky v kategorii mírného pití alkoholu se v jednotlivých zemích liší. Světová zdravotnická organizace proto doporučuje obecné rozmezí 10–30 g alkoholu za den. U žen by tato dávka měla být menší z důvodů fyziologických rozdílů vůči mužům. Jedná se zejména o nižší tělesnou hmotnost a sníženou aktivitu enzymů rozkládajících alkohol.

Vyhledávání

adi logo 1line CZ

 

 

 

 

 

Provozovatelem a majitelem internetových stránek je

Klinika adiktologie

1. lékařské fakulty

Univerzity Karlovy

v Praze

 

 

Internetová poradna

poradna

 

Vznik datové části těchto stránek

byl podpořen v rámci

projektu NETAD.OPVK hor zakladni logolinkMINI

 

 

logo-mzcr

who