Vzhled

alkohol vzhledUžívání alkoholu významně působí na celkový fyzický vzhled. Jeho účinky se projevují již při běžné konzumaci, kdy po náročné noci můžeme pozorovat první krátkodobé příznaky.

 

Alkohol všeobecně narušuje kvalitu kůže, kterou ochuzuje o důležité živiny, vitamíny a minerály a způsobuje nedostatek kyslíku. To vede k předčasnému stárnutí pleti, které se projevuje nejvíce na pokožce obličeje. Zejména u žen, které vedle pití alkoholu také kouří, je zvýšené riziko vzniku vrásek a tmavého zbarvení pleti pod očima (známého jako „kruhy pod očima").


Dalším rizikem je vznik rozšířených cév a žilek na tvářích. Příjmem alkoholu se mohou do těla dostat další nebezpečné látky, známé jako volné radikály, které negativně působí na kvalitu cévní soustavy. Při dlouhodobé konzumaci alkoholu se stěny cév začnou postupně rozšiřovat; zejména na kůži obličeje – na nose a tvářích – můžeme pozorovat nevzhledné žilky.

 

Alkohol dále negativně působí na cévky v očích, které časem zarudnou a získají typický vzhled častých konzumentů alkoholu. Oči trpí při zpravidla při každém nočním „dýchánku", neboť chemické látky obsažené v alkoholu způsobí pozastavení vylučování vasopresinu z mozku a následná dehydratace organismu narušuje REM fázi spánku.

 

Dehydratace má obecně negativní vliv na celkovou kvalitu kůže a její účinky se opět nejvíce projevují na pleti obličeje, který při časté konzumaci alkoholu může vypadat jako oteklý či napuchlý.

 

Alkohol současně zvyšuje absorpci vitaminu C, což vede ke zvýšené tvorbě hematomů a tmavých skvrn na kůži. Pleť časem ztrácí svoji přirozenou pružnost a začíná ochabovat, neboť alkohol snižuje množství bílkovin v kůži – cukr obsažený v alkoholu na sebe váže aminokyseliny z buněk a narušuje kolagenová vlákna, která tvoří hlavní stavební a opornou funkci v kožních buňkách.


Příjem alkoholu způsobuje také nedostatek minerálních látek v organismu. Nejvíce se jeho účinky projeví na kvalitě vlasů, neboť alkohol snižuje množství zinku a vápníku v krvi, což vede ke zvýšenému vypadávání vlasů.

 

Nerovnováha ostatních minerálních látek, jako je mangan či železo, se dále projeví v podobě suchých vlasů a mastné pokožky hlavy. Tento efekt se současně projeví i na pokožce obličeje, neboť příjem alkoholu zvyšuje množství železa v krvi, jež při dlouhodobé konzumaci narušuje funkci jater a schopnost vylučování toxických látek a regenerace organismu.

Vyhledávání

adi logo 1line CZ

 

 

 

 

 

Provozovatelem a majitelem internetových stránek je

Klinika adiktologie

1. lékařské fakulty

Univerzity Karlovy

v Praze

 

 

Internetová poradna

poradna

 

Vznik datové části těchto stránek

byl podpořen v rámci

projektu NETAD.OPVK hor zakladni logolinkMINI

 

 

logo-mzcr

who