Těhotenství

alkohol a tehotenstviVliv alkoholu v době těhotenství byl zkoumán mnoha lékařskými výzkumy. Dosud se nepodařilo zjistit přesné množství alkoholu, jež by bylo pro vyvíjející se dítě neškodné – lékaři u nás proto doporučují těhotným ženám úplnou abstinenci.

 

Vhodné je začít s abstinencí již před plánovaným početím, neboť dle studií alkohol snižuje schopnost početí a zvyšuje riziko samovolných potratů v raných fázích těhotenství.


Zvýšený příjem alkoholu v prvním trimestru působí negativně zejména na vyvíjející se orgány a centrální nervovou soustavu dítěte. Alkohol může způsobit vznik neurologických poruch, psychických poruch či růstovou nebo mentální retardaci. Matky jsou ohroženy rovněž – především nedostatečnou výživou, neboť škodlivé užívání alkoholu snižuje chuť k jídlu.


Pro dítě je největším rizikem to, že k němu alkohol prostřednictvím placenty přichází velmi rychle. Současně mu ale trvá dvakrát pomaleji, než tento alkohol ze svého organismu vyloučí. Důvodem je skutečnost, že odbourání alkoholu umožňují jaterní enzymy, které ale dítě do 8. týdne nemá. Dítě je tedy nejvíce citlivé na příjem alkoholu v prvním trimestru těhotenství; současně ani po této době nemá ještě své orgány (játra a ledviny) vyvinuty natolik, aby se dokázalo bezpečně vyrovnat s přítomností alkoholu v těle.


Užívání alkoholu je pro dítě škodlivé také v pozdějších stádiích těhotenství. Pokračování v konzumaci alkoholu v druhém a třetím trimestru představuje riziko pro rozvoj duševních a tělesných poruch v prenatálním i postnatálním vývoji.

 

Nejčastěji se objevují:

  • poruchy chování,
  • impulzivita a zvýšená dráždivost,
  • agresivita či hyperkinetická porucha,
  • problémy s učením či porozuměním v sociálních situacích.

 

Z fyzických obtíží se u dětí matek, které konzumují v těhotenství alkohol, může vyskytnout:

  • nízká porodní váha,
  • abnormality v oblasti hlavy a mozku,
  • srdeční a cévní vady,
  • poruchy týkající se motorických dovedností a koordinace pohybů.

 

Tyto symptomy můžeme společně nazvat jako tzv. fetální alkoholový syndrom (FAS). Tento syndrom není jediným ohrožením pro vývoj dítěte v pozdějších stádiích těhotenství. Současní pediatři již referují o rizicích ARND – Alcohol-related neurodevelopmental disorder, což je porucha neurologického vývoje dítěte, jež způsobuje poškození nervového systému, aniž by musel být diagnostikován FAS.

Vyhledávání

adi logo 1line CZ

 

 

 

 

 

Provozovatelem a majitelem internetových stránek je

Klinika adiktologie

1. lékařské fakulty

Univerzity Karlovy

v Praze

 

 

Internetová poradna

poradna

 

Vznik datové části těchto stránek

byl podpořen v rámci

projektu NETAD.OPVK hor zakladni logolinkMINI

 

 

logo-mzcr

who